Boat Guard Tekne Güvenlik ve Sinyalizasyon Sistemi

Boat Guard Tekne Güvenlik ve Sinyalizasyon  Sistemi

Boat Guard, yılların tecrübesiyle ortaya çıkarılmış bir güvenlik sistemidir. Sistemin faydalarına göz atalım.

Son yıllarda insanlar denizciliğe daha çok merak sardı. Dünyada ve Türkiye’de tekne sahipleri arttı. Zamanlarını ve paralarını bu uğurda harcayan bir toplum oluştu. Eskiden tekne sahibi olmak oldukça lükstü. Bugün yeni bir otomobil fiyatına küçük de olsa ikinci el bir tekne almak mümkün hale geldi.

Teknelerde Ortaya Çıkan Sorunlar

Tekne sahiplerini en çok zorlayan konuların başında teknelerin bakımı, onarımı ve marina ücretleri gelir. Genellikle tekne sahipleri, teknelerini kış sezonu boyunca marinaya veya karaya bağlayarak, yaz sezonuna kadar burada bırakırlar. Bu zaman zarfında tekne çeşitli faktörlere bağlı olarak zarar görebilir ve bu zararların tamiri çok büyük meblağlar ortaya çıkarabilir. Örneğin; en yaygın problem teknenin akülerinin elektrik kesintisi yüzünden tamir edilemez duruma gelmesidir.

Marin Akülerin Boşalması

Teknelerin aküleri uzun süre çalışmadığı için boşalır:

Çoğunlukla kış aylarında marinada veya balıkçı barınaklarında kalan teknelerdeki elektrik kesintileri öngörülemediği için aküler devre dışı kalarak, 1 ila 2 ay gibi kısa bir sürede sülfatlaşıp boşalır. Böylece bir daha şarj tutmaz hale gelir veya kapasitelerinden çok fazla kaybederler. Yani bu akülere artık güven kalmaz.

Bu durum aylarca çalıştırılmadan parkta bekleyen bir otomobilde de aynıdır. Ancak, araçlarda tek akü varken teknelerde en az 3 veya 5 akü bulunur. Teknelerde kullanılan marin aküler, normal akülerden en az iki misli daha büyüktür. Daha özel akü olduklarından fiyatları da oto akülerine nazaran çok daha pahalıdır. Aküler boşaldığında sintine pompası çalışmayacağından en ufak bir sızıntı (teknelerin pervane şaftları, kendilerini soğutma amacıyla özellikle su sızdırırlar) tekneyi suyla doldurabilir.

Tekneye Su Dolduran Sebepler

Teknelere su dolması çeşitli nedenlerle olur:

Teknenin deniz suyu giriş çıkışlarında “seacock” adı verilen vanaların deniz suyu yüzünden bozulması, aşınması ve kırılması; plastik veya metal boruların patlaması veya sızdırması doğal ve her zaman beklenen arızalardır. Ancak bu soruna önlem alınmaması tekneyi batırabilir. Deniz seviyesi altında bulunan algılayıcıların eskimesi veya kapakçıkların kırılması da tekneye su sızma sebeplerinden birkaçıdır.

Görüldüğü üzere ufak bir elektrik kesintisinin mal olabileceği zararlar çok büyüktür. Bu sorunlar her yıl yaşanabilir.Tabi su basmış bir tekne ne kadar tamir edilse de suyun izleri pek ortadan kaldırılamaz. Ayrıca döşemeler, motor ve elektrik aksamındaki su izleri teknenin değerini düşürür.

Boat Guard Sisteminin Avantajları

·         Boat Guard; teknede elektrik kesilince ve tekrar geldiğinde tekne sahibine haber verir:

Çoğu zaman elektrik geldiğinde veya yağmur yağdığında teknenin bağlı olduğu kablo aşınmışsa ve ıslanmışsa marinanın elektrik panosunda role atar ve tekneye elektrik kesilir. Ayrıca, tekne deniz dalgaları ile sallanırken kablonun gerilmesi durumunda elektrik kesintisi yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Boat Guard; elektrik kesintilerinde otomatik olarak kendi akülerini çalıştırır ve yaklaşık 12 saat sistemi faal halde tutar . Elektrik tekrar geldiğinde yine kendini şarj eder.

·         Boat Guard; yüksek sintine suyu algılayıcısı içerir:

Bu algılayıcı teknenin kendi sintine suyu algılıyıcısından ayrı çalışır ve su kendi seviyesine ulaştığında Boat Guard sistemini uyarır. Sisteme önceden tanımlanmış telefonları arayarak veya mesaj göndererek tekne sahibine haber verir. Bu algılayıcı sistemin açık veya kapalı olması fark etmeksizin 7/24 çalışır.

·         Boat Guard; teknenin içindeki ısıyı ölçer:

Sistem, normal sıcaklığın dışındaki durumlarda yerine göre ornegin eksi 5 dereceden artı 50 dereceye kadar herhangi bir minimum ve maksimum değerler aşılınca tekne sahibini haberdar eder.Bu degerler Tekne sahibinin istedigi degerlere programlanabilir Bu uyarı sistemi, aşırı sıcaklarda teknede olası yangınları ve aşırı soğuklarda tekne motoru veya tanklarındaki sıvıların donmasını önlemeye yönelik bir önlemdir.Teknedeki isi normale donunce sistem tekne sahibine haber verir.

·         Boat Guard; hırsızlara karşı teknede güvenlik sağlar:

Teknenin girişine yerleştirilen telsiz bir manyetik sensörle; teknenin ana salonuna yerleştirilen telsiz hareket algılayıcı bir gözle güvenlik sağlar. Bilindiği gibi teknelerin giriş kilitleri, evlerdeki kilitlere göre daha zayıftır ve bu yüzden teknelere hırsız girmesi daha kolaydır. Bu sebeple teknelerdeki değerli cihazlar çalınabilir. Ayrıca son zamanlarda ortaya çıkan bir hırsızlık yöntemi de tekne sahiplerinin kâbusu olmustur. Şöyle ki; çapa atarak tekneyi koya bağlayıp sandalla sahile gezmeye giden tekne sahipleri, döndüklerinde teknenin soyulduğunu görmüşlerdir. Boat Guard çalıştırıldığında herhangi birinin kapıdan veya pencereden tekneye girmesi durumunda tekne sahiplerine haber verir.

·         Boat Guard; dışarıdaki tekne sahibinin teknedeki kişlerle konuşmasına imkan verir:

Sistem, aynı zamanda içerdiği mikrofon sayesinde kabindeki seslerin duyulmasını sağlar. Tekne sahibi isterse teknedeki insanlarla da konuşabilir. Ayrıca, herhangi bir şekilde teknenin anahtarlarına ulaşarak motorları kontrol etme bahanesiyle tekneyle gezmeye çıkan veya kiralayan kişiler de yok değildir. Boat Guard sayesinde herhangi bir zamanda teknenin içini dinlemek ve gerektiğinde teknedekilerle konuşmak mümkündür.

·         Boat Guard; telefonları arar, mesaj gönderir:

Boat Guard sistemi, programlanmış veya sisteme kaydedilmiş telefon numaralarını arayabilir. Ayrıca sistemin uzaktan kumanda ile kapatılması durumunda sisteme tanımlanmış telefon numaralarına mesaj göndererek haber verir. Boat Guard’ın gönderdiği mesajlar, hangi algılayıcının hangi alarmı ürettiğini yazan mesajlardır. Örnegin; “tekne kapısı açıldı” veya “sintinede fazla su var” gibi mesajlar müşterinin veya tekne sahibinin isteği doğrultusunda programlanabilir.

·         Boat Guard; SOS düğmesi içerir:

Boat Guard sisteminde çok özel olarak tasarlanmış bir SOS düğmesi vardir. Sistem, herhangi bir durumda bu düğmeye basıldığında daha önceden tanımlanmış telefon numaralarına mesaj gonderir ve ayrica bağlanarak, çift yönlü konuşma imkanı verir. Sistemin bu özelliği teknede bulunan insanların güvenliğini artırır ve cep telefonlarının kullanılamadığı durumlarda yardım istenmesini sağlar.

·         Boat-Guard; uzaktan kumanda edilebilir:

Boat Guard sistemi ayrıca, uzaktan kumanda edilebilir. Bu kumanda sayesinde sistemi açıp kapatmak  mümkündür. Aslında sistemi çalıştırmak çok kolaydır Kumandanin disinda Sistem,  mesaj gönderilerek açılıp kapatılabilir. Öyle ki açıp kapatma işlemi için mesafe sınırlaması yoktur; dünyanın her yerinden bu işlem yapılabilir.

           Boat-Guard Tekne durumunu size bildirir

Boat-Guard istege bagli olarak tekne hakkinda size mesaj yollayabilir bu mesaj programlamaya bagli olarak gunde veya belirli bir zaman dogrultusunda otomatik olarak tekne sahibine gonderilir ayrica istek dogrultusunda sisteme mesaj yolliyarak rapor istenebilir.